Upravit stránku

Za lepší spalování. Praha investuje tři miliardy do spalovny v Malešicích

(Euro 29.11. 2017) Spalovnu odpadů v Praze-Malešicích čeká komplexní rekonstrukce, která zabere skoro pět let a vyjde odhadem na 2,8 miliardy korun.

Současné zařízení je totiž staré zhruba čtvrt století a blíží se konci své životnosti. Oznámil to vlastník malešické spalovny, podnik Pražské služby, v rámci informační povinnosti pro pražskou burzu.

Nákladná rekonstrukce se má týkat hlavních technologií malešického zařízení na energetické využití odpadů (ZEVO) včetně kotlů a čištění spalin. Na svém místě naopak zůstane turbína pro výrobu elektrické energie, která je v provozu teprve sedm let. Na investici do technologií budou navazovat další změny; Pražské služby chtějí zlepšit vzhled areálu ZEVO a dobudovat třídicí linku.

Oznámení přichází téměř souběžně se zprávou o změně vlastnických poměrů v Pražských službách. Podle uzavřené dohody má hlavní město odkoupit 19procentní podíl od holdingu EP Industries miliardáře Daniela Křetínského, otevře si tím cestu ke stoprocentnímu ovládnutí Pražských služeb. Praha naopak Křetínskému prodá 24 procent akcií Pražské teplárenské a získá též finanční doplatek ve výši 1,6 miliardy korun.

Na českém území se nyní nacházejí čtyři velká zařízení na energetické využití odpadu. ZEVO v Praze-Malešicích má nejvyšší kapacitu, za rok spálí až 310 tisíc tun komunálního odpadu. Nejdéle v provozu je brněnská spalovna, která prošla komplexní rekonstrukcí v letech 2008 až 2010.